codul rutier simplificat

Cate scoli si cati instructori auto a avut Romania in 2015? Vezi harta pe judete!

Sustine-ne cu un Like sau Plus! Multumim!

Catalog scoli de soferi

  »» Alba

  »» Arad

  »» Arges

  »» Bacau

  »» Bihor

  »» Bistrita Nasaud

  »» Botosani

  »» Braila

  »» Brasov

  »» Bucuresti

  »» Buzau

  »» Calarasi

  »» Caras Severin

  »» Cluj

  »» Constanta

  »» Covasna

  »» Dambovita

  »» Dolj

  »» Galati

  »» Giurgiu

  »» Gorj

  »» Harghita

  »» Hunedoara

  »» Ialomita

  »» Iasi

  »» Ilfov

  »» Maramures

  »» Mehedinti

  »» Mures

  »» Neamt

  »» Olt

  »» Prahova

  »» Salaj

  »» Satu Mare

  »» Sibiu

  »» Suceava

  »» Teleorman

  »» Timis

  »» Tulcea

  »» Valcea

  »» Vaslui

  »» Vrancea

In toate statisticile de pe site s-au introdus date numai despre scolile de soferi si instructorii auto autorizati, neincluzandu-se liceele tehnologice, colegiile tehnice sau academiile in cadrul carora cursantii puteau obtine permisul de conducere.

Procentul real e mult mai mare. Pregateste-te cu atentie!

.

In ultimii ani s-a putut observa o crestere sustinuta a numarului total de scoli de soferi in aproape toate judetele din tara. Acest trend ascendent este direct corelat cu o crestere in numarul doritorilor de permis.

Este foarte posibil ca in urmatorii ani, in situatia in care va fi aprobata legea procentului minim de promovabilitate, numarul scolilor de soferi sa inregistreze o scadere drastica. In momentul actual, statistic vorbind, foarte putine scoli de soferi din tara trec pragul de peste 50% rata de promovabilitate care ar fi necesar pentru pastrarea licentei.

In mod normal, un numar mare de scoli de soferi ar trebui sa insemne avantaje clare pentru doritorii de permis si o crestere a nivelului serviciilor. Odata cu imbunatatirea serviciilor si o mai buna pregatire a instructorilor auto ar trebui sa se observe si o crestere clara in rata de promovabilitate. In momentul actual, aceasta corelare naturala nu exista, paradoxal numarul mare de scoli de soferi nu reuseste sa imbunatateasca procentul de elevi admisi din prima incercare la examenul pentru permis.

Privind harta pe judete a numarului total de scoli si instructori auto 2015 realizata pe baza datelor puse la dispozitie de drpciv.ro si analizate tinand cont de toti instructorii din tara, de la scoli se soferi sau PFA-uri, se observa faptul ca Bucurestiul are in continuare de aproape 2 ori mai multe scoli de soferi decat orice judet din tara. Spre exemplu, in anul 2015 in Capitala existau 92 de scoli de soferi si 1112 instructori, iar in Iasi, urmatorul judet in clasament, activau 48 de scoli si 438 de instructori. Tot Iasiul este unul dintre judetele care a pierdut un numar considerabil de scoli de soferi, de la 55 in 2014 la 48 in 2015.

La celalalt capat al clasamentului se afla judetul Giurgiu cu doar 11 scoli de soferi si 73 de instructori. In medie, cele mai multe judete din tara au avut intre 20 si 30 scoli de soferi active in anul 2015.

numar scoli de soferi

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2015

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2014

.
Toate drepturile rezervate © www.ODAT.ro - Instructori auto si Scoli de soferi Romania