codul rutier simplificat

Cate scoli si cati instructori auto au activat in Romania in 2014? Vezi harta pe judete!

Sustine-ne cu un Like sau Plus! Multumim!

Catalog scoli de soferi

  »» Alba

  »» Arad

  »» Arges

  »» Bacau

  »» Bihor

  »» Bistrita Nasaud

  »» Botosani

  »» Braila

  »» Brasov

  »» Bucuresti

  »» Buzau

  »» Calarasi

  »» Caras Severin

  »» Cluj

  »» Constanta

  »» Covasna

  »» Dambovita

  »» Dolj

  »» Galati

  »» Giurgiu

  »» Gorj

  »» Harghita

  »» Hunedoara

  »» Ialomita

  »» Iasi

  »» Ilfov

  »» Maramures

  »» Mehedinti

  »» Mures

  »» Neamt

  »» Olt

  »» Prahova

  »» Salaj

  »» Satu Mare

  »» Sibiu

  »» Suceava

  »» Teleorman

  »» Timis

  »» Tulcea

  »» Valcea

  »» Vaslui

  »» Vrancea

In toate statisticile de pe site s-au introdus date numai despre scolile de soferi si instructorii auto autorizati, neincluzandu-se liceele tehnologice, colegiile tehnice sau academiile in cadrul carora cursantii puteau obtine permisul de conducere.

Procentul real e mult mai mare. Pregateste-te cu atentie!

.

Numarul scolilor de soferi din tara este din nou in crestere dupa perioada de criza in care multe dintre acestea si-au inchis portile. Relaxarea conditiilor de creditare, accesul la programe precum Prima Masina si interesul crescut al tinerilor pentru obtinerea permisului de multe ori necesar pentru un loc de munca stabil sunt doar cativa dintre factori care afecteaza numarul de scoli de soferi existente. Astfel, dintr-un punct de vedere statistic, se observa o crestere sustinuta a numarului de scoli de soferi dar si a numarului de instructori din fiecare judet in parte, dar in mod special in Capitala si in judete precum Iasul.

Se preconizeaza ca daca se va introduce legea conform careia scolile ale caror procent de promovabilitate nu este satisfacator isi vor pierde licenta, numarul de scoli de soferi va incepe din nou sa scada simtitor pentru fiecare judet. In momentul actual, numarul mare de scoli de soferi inseamna avantaje in primul rand pentru cursanti. Se observa ca judetele cu un numar mai mare de scoli de soferi au si o rata de promovabilitate peste medie in cadrul scolilor de top, motivul are de-a face cu competitia - cu cat competitia este mai acerba, cu atat nivelul calitatii serviciilor si atractivitatea ofertelor de pret trebuie de asemenea sa creasca.

Privind harta pe judete cu numarul de scoli de soferi si de instructori, harta realizata pe baza datelor colectate si puse la dispozitie de drpciv.ro tinand cont de toti instructorii din tara, de la scoli de soferi, institutii autorizate sau care lucreaza pe PFA, se observa faptul ca in Capitala spre exemplu, numarul de scoli de soferi dar si numarul de instructori autorizati este aproape dublu fata de urmatorul judet din tara, respectiv Iasul. Daca in Capitala, in 2014 existau 988 de instructori si 91 de scoli, in aceeasi perioada, in Iasi activau 433 de instructori auto si 55 de scoli.

Desi numarul mare de scoli si instructori auto este in principal un semn bun, in orase precum Bucurestiul se poate vorbi deja de o suprasaturare a pietei.

numar scoli de soferi

Scolile de soferi cu cei mai multi instructori auto din Romania

In medie scolile de soferi din Romania au pana in 10 instructori, exista insa si un numar de exceptii de scoli de soferi cu un numar mare de instructori si cursanti pregatiti anual.

1. Olimpic Expert SRL din Bucuresti este scoala cu cei mai multi instructori din tara, respectiv 68;

2. Euro Drive Company, o scoala de soferi din judetul Timis se afla pe locul doi, cu 67 de instructori;

3. Cvorum Trans SRL din judetul Dambovita are un colectiv de 58 de instructori auto;

4. Toni Auto SRL din judetul Cluj se afla pe locul 4 in topul scolilor de soferi cu cei mai multi instructori, cu un colectiv de 51 de instructori auto;

5. Master ABC Auto SRL din judetul Arges incheie topul primelor 5 scoli ca numar de instructori, cu un numar de 51.

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2015

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2014

.
Toate drepturile rezervate © www.ODAT.ro - Instructori auto si Scoli de soferi Romania