codul rutier simplificat

Rata de promovabilitate a scolilor auto pe judete in 2015

Sustine-ne cu un Like sau Plus! Multumim!

Catalog scoli de soferi

  »» Alba

  »» Arad

  »» Arges

  »» Bacau

  »» Bihor

  »» Bistrita Nasaud

  »» Botosani

  »» Braila

  »» Brasov

  »» Bucuresti

  »» Buzau

  »» Calarasi

  »» Caras Severin

  »» Cluj

  »» Constanta

  »» Covasna

  »» Dambovita

  »» Dolj

  »» Galati

  »» Giurgiu

  »» Gorj

  »» Harghita

  »» Hunedoara

  »» Ialomita

  »» Iasi

  »» Ilfov

  »» Maramures

  »» Mehedinti

  »» Mures

  »» Neamt

  »» Olt

  »» Prahova

  »» Salaj

  »» Satu Mare

  »» Sibiu

  »» Suceava

  »» Teleorman

  »» Timis

  »» Tulcea

  »» Valcea

  »» Vaslui

  »» Vrancea

In toate statisticile de pe site s-au introdus date numai despre scolile de soferi si instructorii auto autorizati, neincluzandu-se liceele tehnologice, colegiile tehnice sau academiile in cadrul carora cursantii puteau obtine permisul de conducere.

Procentul real e mult mai mare. Pregateste-te cu atentie!

.

Cresterea numarului de scoli de soferi genereaza, in mod usor paradoxal, o problema cu care se lupta toate judetele din tara, respectiv scaderea drastica a ratei medii de promovabilitate.

Pentru rezolvarea acestei probleme se discuta in ultimii ani despre introducerea unei rate minime de promovabilitate pe care scolile de soferi sa fie obligate sa o respecte daca vor sa isi pastreze licenta de functionare si astfel sa continue sa functioneze in legalitate.

Exista posibilitatea ca in viitorul apropiat scolile de soferi care au procentul de promovabilitate sub 40% si dupa primirea unei avertizari nu reusesc sa il creasca la peste 50%, intr-un an isi vor pierde licenta. Analizand datele puse la dispozitie de catre drpciv.ro si prelucrate de www.odat.ro, luand in considerare toate scolile de soferi, PFA-urile si instructorii autorizati din intreaga tara este clar ca aceasta masura nu va putea fi implementata fara urmari grave, foarte putine scoli de soferi fiind in siguranta.

Pentru a proteja viitorii soferi de lipsa de profesionalism si interes a scolilor, dar si a instructorilor care nu se preocupa de modul in care se prezinta elevul la examen, este necesara o reforma a intregului sistem.

promovabilitate scoli pe judete

Spre exemplu, desi in Bucuresti exista un numar foarte mare de scoli de soferi, rata de promovabilitate este de doar 33.48%, in scadere fata de 2014 cand s-a situat in jurul valorii de 33.56%. Acelasi fenomen se intampla din pacate si in judetul Iasi care are cea mai scazuta rata de promovabilitate din intreaga tara, doar 23.64% in anul 2014 si 21.47% in anul 2015, astfel aflata in continua scadere.

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2015

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2014

.
Toate drepturile rezervate © www.ODAT.ro - Instructori auto si Scoli de soferi Romania