codul rutier simplificat

Rata de promovabilitate a scolilor auto pe judete

Sustine-ne cu un Like sau Plus! Multumim!

Catalog scoli de soferi

  »» Alba

  »» Arad

  »» Arges

  »» Bacau

  »» Bihor

  »» Bistrita Nasaud

  »» Botosani

  »» Braila

  »» Brasov

  »» Bucuresti

  »» Buzau

  »» Calarasi

  »» Caras Severin

  »» Cluj

  »» Constanta

  »» Covasna

  »» Dambovita

  »» Dolj

  »» Galati

  »» Giurgiu

  »» Gorj

  »» Harghita

  »» Hunedoara

  »» Ialomita

  »» Iasi

  »» Ilfov

  »» Maramures

  »» Mehedinti

  »» Mures

  »» Neamt

  »» Olt

  »» Prahova

  »» Salaj

  »» Satu Mare

  »» Sibiu

  »» Suceava

  »» Teleorman

  »» Timis

  »» Tulcea

  »» Valcea

  »» Vaslui

  »» Vrancea

In toate statisticile de pe site s-au introdus date numai despre scolile de soferi si instructorii auto autorizati, neincluzandu-se liceele tehnologice, colegiile tehnice sau academiile in cadrul carora cursantii puteau obtine permisul de conducere.

Procentul real e mult mai mare. Pregateste-te cu atentie!

.

Odata cu cresterea numarului de scoli de soferi intra in discutie o problema destul de arzatoare cu care se confrunta mai toate judetele din tara, respective scaderea ratei medii de promovabilitate pana la procente care sunt cu mult sub cum ar trebui sa arate, in mod ideal o harta cu media pe tara.

Se pun presiuni pe rezolvarea acestei situatii si au existat deja propuneri de schimbare a modului in care se gestioneaza problema prin introducerea unei rate de promovabilitate minima pentru ca scolile de soferi sa isi poata pastra licenta si sa poata continua sa opereze in legalitate. Este posibil ca in viitorul apropiat scolile de soferi care scad sub procentul de promovabilitate sub 40%, iar apoi dupa ce primesc o avertizare nu reusesc sa treaca de 50% intr-un an, isi vor pierde licenta.

Privind harta cu rata de promovabilitate pe judete realizata pe baza informatiilor puse la dispozitie de drpciv.ro si care ia in calcul toate scolile de soferi, PFA-urile si toti instructorii autorizati din tara, este greu de crezut ca o astfel de masura ar putea fi implementata fara repercusiuni puternice.

In acelasi timp trebuie luate o serie de masuri care sa protejeze viitorii de soferi de dezinteresul unor astfel de scoli de soferi si a unor instructori cu prea putina experienta sau prea putin interes pentru modul in care cursantul pregatit se prezinta la examen. In momentul actual, media pe tara in ceea ce priveste procentul de promovabilitate in randul doritorilor de permis care au urmat cursurile unei scoli de soferi in 2014 este undeva in jur de 40%.

promovabilitate scoli pe judete

In zonele precum Bucurestiul si judetul Iasi unde se poate vorbi chiar de o supra aglomerare a pietei scolilor de soferi se observa o situatie sub media pe tara in ceea ce priveste rata de promovabilitate cu doar 33.56% in Capitala si 23.46% in judetul Iasi, cea mai mica rata de promovabilitate inregistrata in intreaga tara. Nici judetele fruntase nu stau excelent, recordul fiind detinut de judetul Botosani, cu putin peste 50 %, urmat de judetul Alba cu 48.26%.

In fiecare judet exista si scoli de soferi care fac exceptie de la regula si care ridica procentul mediu pe intreg judetul, astfel incat daca s-ar ajunge la o solutie de curatare a pietei pe segmentul scolilor de soferi, in doar cativa ani harta cu rata de promovabilitate ar arata mult mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie considerat normal.

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2015

.
Statistici despre scolile de soferi si instructorii auto in 2014

.
Toate drepturile rezervate © www.ODAT.ro - Instructori auto si Scoli de soferi Romania